5 sposobów, by poradzić sobie z niespokojnym snem

5 sposobów, by poradzić sobie z niespokojnym snem

18 września, 2021 Wyłączono przez ds_admin

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Przede wszystkim pozwala na regeneracje organizmu i jednocześnie ułatwia redukcję stresu oraz napięcia. Dobry sen to także warunek lepszego nastroju. Wiele czynników wpływa na jakość snu – prześcieradła z gumką, cisza oraz ciemność.

Co zrobić, kiedy spokojny sen nie nadchodzi?

Dobrej jakości sen to marzenie wielu osób, które nie umieją zaznać spokoju nawet po zamknięciu oczu i w przypadku sporego zmęczenia. Czasem problematyczne mogą okazać się niewłaściwe warunki, innym razem sen nie nadchodzi ze względu na bezustanne myślenie o pracy i zadaniach do wykonania. Życie w dużym napięciu i stresie także przyczynia się do częstych pobudek i niespokojnego odpoczynku. Jednak kilka sprawdzonych sposobów jest w stanie rozwiązać ten problem.

Duże znaczenie w jakości snu odgrywa komfort odczuwany po wejściu do łóżka. Dobrej jakości prześcieradła z gumką wykonane z odpowiednich materiałów to podstawa. Prześcieradła nie mogą się zsuwać, podwijać i rolować, gdyż wywołuje to spory dyskomfort w trakcie odpoczynku. Właściwie dobrane prześcieradła z gumką powinny zapewniać przyjemne ciepło zimą oraz nie nagrzewać ciała latem, kiedy na dworze panują upały, a noce są duszne oraz nieprzyjemne. Kołdra i poduszki również mają zostać dopasowane do potrzeb — delikatny materiał, najlepiej naturalne wypełnienie również wpływają na jakość przesypianych nocy.

Jak poprawić jakość snu?

Dobry sen jest uwarunkowany ciszą, gdyż odgłosy głośnych sąsiadów albo dźwięki dobiegające z innego pokoju mogą nie tylko utrudnić zasypianie, ale dodatkowo stać się przyczyną wybudzania w trakcie spoczynku. Aby rozwiązać ten problem, należy nabyć dobrej jakości stopery do uszu, które dopasowują się do kształtu ucha i znakomicie wyciszają dźwięki.

Noc będzie lepiej przespana, kiedy człowiek uda się łóżka zrelaksowany. W tym celu warto całkowicie wyłączyć myślenie o pracy, odpocząć przy dobrej jakości książce albo filmie, albo posłuchać spokojnej muzyki.

Przed udaniem się na spoczynek nie należy używać telefonu komórkowego, gdyż dostarcza on wiele bodźców do organizmu i zdecydowanie utrudnia zasypianie. Smartfon nie powinien być także pozostawiony przy łóżku, gdyż wydziela niekorzystne dla zdrowia fale radiowe i promieniowanie. Tak samo działa telewizor i laptop — te sprzęty również warto usunąć z sypialni, gdyż pogarszają jakość snu i przyczyniają się do odczuwania niepokoju w trakcie spoczynku.

W sypialni warto zadbać o dobrej jakości rolety, które sprawiają, że promienie słoneczne nie przedostają się do pokoju już o wczesnych godzinach porannych. Jasny księżyc świecący wprost do okna również przyczyni się do niespokojnego snu.