Co to jest przeziębienie, przyczyny, objawy i czym się różni od grypy?

Co to jest przeziębienie, przyczyny, objawy i czym się różni od grypy?

2 stycznia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Przeziębienie jest schorzeniem, z którym pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarzy i farmaceutów. Infekcje górnych dróg oddechowych występują u większości osób od 3 do nawet 12 razy w ciągu roku. 

Najbardziej podatne na zakażenie są dzieci w wieku 4-8 lat. Objawy przeziębienia mogą być wywołane przez szereg wirusów, w tym rhinowirusy, adenowirusy czy wirusy grypy, przy czym rhinowirusy są odpowiedzialne za prawie połowę przypadków. Zakażenie następuje przede wszystkim przez kontakt wirusa z naszymi rękami, którymi przenosimy go do nosa, jamy ustnej, oczu, a nie drogą kropelkową (np. kichanie), która jest wtórnym mechanizmem. Następnie wirus atakuje nabłonek nosa i oskrzeli, powodując uszkodzenie komórek rzęskowych. Uwolnione zostają mediatory stanu zapalnego, co prowadzi do odczynu zapalnego tkanek wyścielających jamę nosową. Przepuszczalność ścianek komórek rzęskowych wzrasta powodując obrzęk, który pacjent odczuwa, jako niedrożność nosa i katar. Wydzielina może spływać po tylnej stronie gardła przenosząc wirusa do gardła, górnych dróg oddechowych, powodując kaszel i ból gardła. 

Objawy zwykłego przeziębienia są powszechnie znane. Charakter i nasilenie objawów kształtują czynniki wywołujące, wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Po okresie inkubacji trwającym od 1 do 3 dni choroba zaczyna się od bólu gardła, kataru, który stopniowo staję się bardzo obfity i powoduje niedrożność nosa. Po tym rozwija się kaszel i spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła. Dodatkowo mogą wystąpić ból głowy, gorączka (<38,9°C) i ogólne złe samopoczucie. Przeziębienie może trwać 14 dni lub dłużej. Pacjenci opisując zwykłe przeziębienie często używają słowa „grypa”. 

Należy pamiętać, że sezon grypowy na ogół trwa od grudnia do marca, natomiast przeziębienie może wystąpić w dowolnym czasie. Grypa ma gwałtowny początek, a typowe objawy obejmują dreszcze, wysoką gorączkę, ogólne złe samopoczucie, nasilony ból kończyn, bezsenność, suchy kaszel (kaszel towarzyszący przeziębieniu jest na ogół wilgotny) i utratę apetytu.

Nie należy stosować:preparatów zawierających sympatykomimetyki

  • pseudoefedryna i fenylefryna (obkurczające naczynia krwionośne, udrażniające nos)  –kategoria C-leki te można stosować gdy korzyść wynikająca ze stosowania ich u matki przewyższa ryzyko niepożądanego działania u płodu
  • nie wskazane jest także stosowanie sympatykomimetyków miejscowo, gdyż przenikają w pewnym stopniu do krwioobiegu