Co wkładać na siebie w trakcie choroby?
15 lutego, 2021Przeziębienie i grypa niekorzystnie wpływają na samopoczucie, a w najcięższych przypadkach mogą powodować szereg negatywnych zjawisk. Właśnie dlatego należy robić wszystko, żeby zapobiegać chorobie, a kiedy już się pojawić, należy szybko rozpocząć leczenie i pamiętać o właściwym stroju.
Sezon chorobotwórczy rozpoczyna się, gdy z drzew spadają liście, można też robić figurki z kasztanów i zbierać grzyby. Jest to związane z nagłą zmianą pogody, a także dużymi różnicami w temperaturze (zimno o poranku i w nocy, ciepło i przyjemnie w ciągu dnia). Zmienne warunki atmosferyczne stanowią jedną z podstawowych przyczyn zwiększenia zachorowalności wśród dzieci oraz dorosłych. Infekcje i wirusy krążą po placówkach wychowawczych, są również w zakładach pracy. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wybierane stroje. Niewłaściwe ubranie to pierwszy krok do choroby, jednak kiedy jesień za pasem nie należy od razu wyciągać zimowych kurtek i grubych wełnianych czapek. Nadmierne ubieranie się nie zapewnia zdrowia, a wręcz pogarsza kondycję organizmu i negatywnie oddziałuje na samopoczucie. Jednak nie jest to czas, żeby na spacer wybierać się w krótkim rękawku, gdyż jeden podmuch zimnego wiatru i można doczekać się nieprzyjemnego przeziębienia bądź grypy.
Kiedy w związku z wieloma czynnikami, nie udało się uniknąć choroby należy wkładać dodatkowe warstwy odzieży i ubierać się tak zwaną cebulkę ( w trakcie wyjścia na dwór). Jeśli jest ciepło, można ściągnąć bluzę bądź sweter, ale mimo wszystko warto mieć go przy sobie, gdyż pogoda szybko się zmienia. Kiedy pojawia się suchy kaszel, a w mieszkaniu jest zimno, warto założyć dodatkową warstwę odzieży. Jeśli w miejscu zamieszkania panuje wysoka temperatura zwiększa to ryzyko wysuszenie śluzówki oraz dróg oddechowych. Zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie organizmu jest bardzo niekorzystne i pogarsza stan zdrowia. Należy więc ubierać się zgodnie z panująca porą roku oraz sytuacją.
Kiedy pojawi się gorączka, kluczową rolę w powrocie do zdrowia odgrywa lekkie oraz przewiewne ubranie, gdyż w omawianej sytuacji ciało zaczyna się intensywnie pocić. Przepocone ubrania należy regularnie zmieniać, gdyż pozostawienie ich na sobie, może wywołać nieprzyjemne dreszcze i uczucie przenikliwego zimna. Stroje wykonane z bawełny sprawdzą się najlepiej. W trakcie gorączki nie należy wkładać dodatkowych warstw odzieży, gdyż temperatura ciała jeszcze się zwiększy, co wpłynie niekorzystnie na samopoczucie chorego, a także zwiększa ryzyko odwodnienia. Kiedy stan zdrowia na to pozwala, warto wybrać się na spacer, gdyż dotleniony organizm szybciej się regeneruje, a kilkanaście minut na świeżym powietrzu zdecydowanie poprawia samopoczucie.