Czy należy szczepić dzieci przed podróżą zagraniczną?

Czy należy szczepić dzieci przed podróżą zagraniczną?

1 listopada, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Obecnie dzieci coraz częściej towarzyszą rodzicom w podróżach do krajów, w których endemicznie mogą występować choroby rzadko spotykane w Polsce. Należy zorientować się czy i jakich szczepień wymaga się na danym obszarze.

Obecnie dzieci coraz częściej towarzyszą rodzicom w podróżach do krajów, w których endemicznie mogą występować choroby rzadko spotykane w Polsce. Należy zorientować się czy i jakich szczepień wymaga się na danym obszarze. Może okazać się konieczne przyspieszenie niektórych szczepień obowiązkowych zawartych w kalendarzu. Takie postępowanie należy omówić i ustalić indywidualnie z lekarzem, stosując się do zasad i norm obowiązujących dla każdego szczepienia.

Ponadto może występować konieczność zaszczepienia dziecka przeciwko chorobom występującym tylko w niektórych rejonach świata.

Szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można zastosować po 12 miesiącu życia, młodsze dzieci należy chronić przy użyciu środków odstraszających owady stosowanych zewnętrznie na ubranie lub skórę.

Szczepionka przeciwko żółtej gorączce może być stosowana u dzieci od 9 miesiąca życia, należy tylko pamiętać aby nie podawać jej dzieciom, u których wystąpiła w przeszłości reakcja anafilaktyczna na białko jaja kurzego.

W przypadku wyjazdu do krajów leżących w obrębie tzw. „pasa meningokokowego” należy pamiętać, że w porze suchej, przy kontaktach z miejscową ludnością występuje większe ryzyko zakażenia.