Czy przyprawy są w stanie pomóc w chorobie?

Czy przyprawy są w stanie pomóc w chorobie?

20 marca, 2021 Wyłączono przez ds_admin

Sezon choroby ciągle trwa, dlatego ludzie starają się znaleźć coraz to nowsze sposoby na zapobieganie przeziębieniom oraz grypie. Mimo, iż wymienione choroby nie powinny zagrażać zdrowiu oraz życiu, wpływają negatywnie na nasze samopoczucie oraz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak można sobie pomóc?

Co robić, kiedy dopada choroba?

Nie ma chyba osoby, która grypę oraz przeziębienie wita z uśmiechem na twarzy. Cieknący nos, ból gardła oraz ogólne gorsze samopoczucie to tylko niektóre ze skutków ubocznych chorób, które spotykają nas w trakcie sezonu jesienno-zimowego. Kiedy pojawią się pierwsze objawy pod żadnym pozorem nie należy udawać się do pracy bądź szkoły, gdyż zarazki oraz bakterie przeniosą się na kolejne osoby i sprawi to, że większa ilość osób zostanie zainfekowana. Choroba musi zostać potraktowana odpowiednimi środkami. Co ciekawe nie trzeba od razu biec do lekarza oraz udawać się do apteki i faszerować tabletkami oraz innymi dostępnymi specyfikami. Warto postawić na naturalne sposoby, które również przynoszą pożądane efekty.

Jak przyprawy wpływają na stan zdrowia chorego?

Przyprawy, takie jak chociażby cynamon, imbir czy kurkuma do tej pory były wykorzystywane głównie w trakcie gotowania, gdyż odpowiadają one za poprawę smaku oraz zapachu serwowanych przez nas dań. Mają one jednak więcej zastosowań niż może nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Ludzie w dawnych czasach dodawali przyprawy do napojów, aby zapobiegać chorobom oraz wspierać gorsze samopoczucie, odeszliśmy od tego zwyczaju na dobrych kilkanaście lat, ale najwyższy już czas, żeby powrócić do sprawdzonych metod.

Imbir, wanilia, cynamon, chilli oraz goździki wykazują działanie rozgrzewające, działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie, właśnie dlatego są idealnym rozwiązaniem w trakcie przeziębienia oraz grypy. Sprawiają one, że bolące gardło zaczyna mniej dokuczać, a kaszel oraz katar znacznie tracą na intensywności.

W trakcie choroby z reguły odczuwamy przeraźliwe zimno, które dociera nawet do kości. Kiedy nie pomaga koc czy gruby sweter warto przygotować napój wzbogacony o wymienione powyżej przyprawy. Dobrym rozwiązaniem jest także kąpiel z ich dodatkiem.

Przyprawy nie powinny być stosowane jedynie w trakcie choroby, gdyż znacznie lepiej jest zapobiegać grypie niż leczyć jej nieprzyjemne objawy. Szczególnie w trakcie sezonu jesienno zimowego wypijane o poranku oraz wieczorem ciepłe napoje powinny być wzbogacone o przyprawy. Herbata z goździkami, kawa z cynamonem to tylko propozycje, które nie dość, że są bardzo zdrowe, to do tego doskonale smakują.

Katar oraz kaszel mogą zostać całkowicie wyleczone, dzięki wymienionym powyżej rozgrzewającym przyprawom, gdyż wykazują one właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjnie. Informacje te zostały potwierdzone przez naukowców w trakcie wykonywanych przez nich badań. Nasuwa się więc myśl, że herbata z malinami oraz przyprawami, która serwowana była przez babcię od najmłodszych lat nie była tylko przypadkową mieszanką, ale doskonale przemyślanym postępowaniem, które dobrze wpływa na zdrowie oraz kondycję.

Nie warto więc czekać na pojawienie się pierwszych skutków ubocznych grypy oraz przeziębiania, przyprawy powinny zagościć na stałe również i w Twojej kuchni, gdyż mają one możliwość wyleczenia z choroby.