Czym jest zespół suchego oka?

Czym jest zespół suchego oka?

12 stycznia, 2022 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Zespół suchego oka, inaczej „suche oko” jest to schorzenie narządu wzroku, powodowane przez niedostateczne wydzielanie łez. Co sprzyja powstawaniu tej choroby, jakie są jej charakterystyczne objawy oraz jak przebiega leczenie?

Przyczyny zespołu suchego oka

Zespół suchego oka zaliczany jest do grupy schorzeń, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy, co wynika z jego nieodpowiedniego składu lub też nadmiernego parowania. Przypadłość ta sprawia, iż oko jest znacznie bardziej podatne na infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), gdyż traci swoją naturalną barierę ochronną. Zespół suchego oka może także prowadzić do wysychania i zmętnienia rogówki oraz spojówki.

Wśród głównych przyczyn powodujących zespół suchego oka wymienia się:

· okres menopauzy u kobiet,

· choroby autoimmunologiczne (np. zapalenie stawów, twardzina skórna),

· nadmierne eksploatowanie narządu wzroku (np. czytanie, prowadzenie samochodu, praca przed komputerem),

· niekorzystne warunki środowiskowe (np. pomieszczenia klimatyzowane, suche powietrze),

· stosowanie niektórych leków (np. środki antykoncepcyjne, nasenne, przeciwalergiczne),

· cukrzycę,

· choroby tarczycy,

· nowotwory,

· chorobę Parkinsona,

· blizny spojówkowe,

· następstwa i powikłania związane z długotrwałym używaniem kropli do oczu.

Objawy zespołu suchego oka

Objawy świadczące o zespole suchego oka to przede wszystkim pieczenie oczu, swędzenie, uczucie drapania oraz tzw. piasku pod powiekami, a także zaczerwienienie oraz obrzęk na powiekach. Uczucie suchości nie pojawia się w każdym przypadku, ponieważ produkcja łez może odbywać się prawidłowo, jednakże okazuje się ona nieefektywna, gdyż nie dochodzi do nawilżenia powierzchni oka (np. przy nieprawidłowym składzie filmu łzawego). Dlatego też brak uczucia suchości nie powinien wykluczać możliwości rozpoznania tej choroby.

Leczenie zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka jest leczeniem objawowym, które odbywa się pod kontrolą okulisty. Pacjent stosuje preparaty mające za zadanie nawilżyć powierzchnię oka, takie jak sztuczne łzy oraz substytuty łez. Należy jednak pamiętać, że są to środki, które nie przywracają produkcji łez, a jedynie ją zastępują.

Ponadto, należy także unikać sytuacji oraz czynników nasilających te schorzenie, takich jak klimatyzowane pomieszczenia, silny wiatr, dym papierosowy, zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem lub telewizorem. Osoby pracujące przed ekranem komputera powinny umieszczać monitor 10-20 stopni poniżej poziomu oczu, aby w ten sposób zmniejszyć wielkość szpary powiekowej.

Warto sięgnąć także po naturalne środki, takie jak wyciąg z nagietka lekarskiego oraz świetlika.