Dlaczego warto mieć w domu termofor?

Dlaczego warto mieć w domu termofor?

25 marca, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Termofor to niepozorny pojemnik, wykonany najczęściej z gumy, do którego wlewa się ciepłą wodę. Istnieją także termofory wypełnione pestkami wiśni lub nasionami, które spełniają dwojaką funkcję – po nagrzaniu utrzymują ciepło, a po schłodzeniu sprawdzają się jako zimny okład. Jest to przedmiot przydatny nie tylko do rozgrzewania ciała, ale również jest szeroko stosowany w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Działanie i zastosowanie termoforu

Rynek oferuje różne rodzaje, ale również wzory, kształty i wielkości termoforów, z których większość wyposażona jest w bawełniany lub pluszowy pokrowiec. Popularność tego przyrządu nie maleje, ze względu na łatwość jego obsługi i skuteczność w działaniu. Termofor charakteryzują wysokie właściwości rozgrzewające, a dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, długo utrzymuje on ciepło, które przekazuje użytkownikowi. Sprawdzi się on na zmarznięte stopy lub można go położyć pod poduszkę, aby zapobiec wychłodzeniu i uciekaniu ciepła przez głowę.

Równie często wykorzystywanym zastosowaniem termoforu jest jego działanie przeciwbólowe i rozluźniające obolałe okolice. W sytuacjach, gdy nie działają farmaceutyki lub z jakiegoś powodu niemożliwe jest ich użycie, ciepły kompres z wykorzystaniem termoforu sprawdzi się idealnie. Najczęściej używają go kobiety w celu łagodzenia bólu menstruacyjnego, ponieważ rozluźnia on naczynia krwionośne i w konsekwencji uśmierza ból. Ponadto może on usunąć ból wynikający z długotrwałego przebywania w jednej, niewygodnej pozycji, np. bóle karku po pracy przy komputerze lub ból pleców, pojawiający się po źle przespanej nocy. Termofor znajduje również zastosowanie w kuracji przyspieszającej gojenie się ran, w chorobach reumatycznych i nerwobólach. Jego używanie ma także działanie odprężające i dodające energii. Z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa i nieinwazyjność termofor można stosować u dorosłych, dzieci jak i u zwierząt.

Przygotowanie termoforu do użycia

Ciepłe okłady z termoforu działają kojąco głównie dzięki zwiększeniu przepływu krwi w żyłach, które wskutek rozszerzania naczyń i zwiększenia ciśnienia, powodują osłabienie napięcia mięśniowego i zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Aby termofor zadziałał efektywnie i nie spowodował zagrożenia oparzeniem, należy wypełnić go wodą o temperaturze maksymalnej 60 °C, do objętości od 1/2 do 2/3. Następnie układa się go na płasko i odpowietrza, po czym zabezpiecza korkiem przed wypłynięciem cieczy. Należy pamiętać, że gorący termofor należy przed przyłożeniem w bolące miejsce owinąć ręcznikiem lub włożyć w dołączone etui.