Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

22 grudnia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Zima to czas, w którym złapanie jakiejś infekcji jest wysoce prawdopodobne. Pojawienie się drapania w gardle nikogo w tym okresie nie dziwi. Z większością przeziębień jesteśmy sobie w stanie poradzić bez pomocy lekarza, a czasem nawet bez leków z apteki. Jakimi domowymi sposobami pokonać ból gardła?

Aloes do picia pomoże nawilżyć gardło

Roślin, które dzięki zawartych w nim substancją są w stanie działać nawilżająco i osłonowo na podrażnioną śluzówkę gardła i górnych dróg oddechowych jest wiele. Tymi, po które często sięgamy i są dawna znane medycynie ludowej są m.in. prawoślaz, lipa, czy porost islandzki. Tym czasem w domu mamy często dostęp do jednej z roślin, która ma najsilniejsze działanie łagodzące podrażnienia. Jest nią oczywiście aloes. Najczęściej stosujemy go zewnętrznie, w celu przyspieszenia gojenia się ran, odparzeń, czy innych zmian skórnych. Aloes do picia wydaje się być nieco mniej popularny, choć po tę formę sięga coraz więcej osób. Napój z aloesem pomoże nawilżyć gardło powlekając jego błonę śluzową ochronną warstwą. Dodatkowo substancje zawarte w liściach aloesu pomogą zwalczyć lokalne stany zapalne. Aloes do picia można przygotować w formie soku lub nalewki. Należy pamiętać by do wyrobu syropu wybrać maksymalnie 2-letnie liście i przed przyrządzeniem odpowiednio je przygotować, by wyciągnąć z nich maksimum korzyści.

Płukanka z soli i sodki zadziała przeciwobrzękowo

Podrażnienie błon śluzowych od razu wywołuje ich miejscowy obrzęk. Płukanka z soli lub sody oczyszczonej będzie miała działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Ich miejscowe działanie będzie odczuwalne praktycznie od razu. Pamiętać należy o tym, by płukać gardło roztworem w temperaturze ciała i powtarzać tę czynność kilka razy w ciągu dnia.

Sięgaj po naturalne antybiotyki – miód i czosnek

Miód ma bardzo szerokie działanie w przypadku wszelkiego rodzaju infekcji. Działa nie tylko łagodząco, ale też przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczno.W ząbkach czosnku z kolei zawarta jest awidyna, która jest jednym z silniejszych dostępnych w naturze antybiotyków. W celu maksymalizacji jej działania ząbek czosnku przed spożyciem należy delikatnie rozgnieść i poczekać ok. 10-15 minut, by wszystkie reakcje zdążyły zajść i uaktywniły się prozdrowotne substancje.

Kiedy sięgnąć po poradę lekarską?

Choć z większością drobnych infekcji możemy poradzić sobie samodzielnie, stosują podstawowe zasady walki z przeziębieniem, to bywają sytuacje, w których pomoc lekarska okazuje się niezbędna. Kiedy po kilku dniach leczenia na własną rękę nie widzisz poprawy, a do objawów dołączają się takie znacznie pogarszające Twój stan zgłoś się do lekarza. Sygnałami, które powinny nas ku temu skłonić są trudności z oddychaniem, wysoka temperatura, bolesne i utrudnione przełykanie, a także zabarwiona wydzielina z gardła.