Jak ma się aktywność fizyczna do zachorowalności?
20 listopada, 2021Na dzień dzisiejszy żadne badania oraz doświadczenia nie potwierdziły, że dzięki byciu osobą aktywną fizycznie oraz uprawiającą sport można zapobiegać różnym chorobom oraz grypie. Jednakże, nie bez powodu na usta ciśnie się powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
Czy istnieją dowody na skuteczność aktywności fizycznej w zachorowalności?
Sport oraz aktywność fizyczna same sobie mają wiele zalet oraz są w stanie zapobiegać wielu dolegliwościom oraz schorzeniom. Dodatkowo, pomagają pozbyć się nagromadzonego w organizmie stresu, poprawiają samopoczucie oraz wygląd. Jednakże, kluczowe jest pytanie czy pomagają one w zapobieganiu zachorowaniu na przeziębienie oraz grypę? Aktualnie nie dysponujemy wieloma badaniami, jednakże nie oznacza to, że nie miały one miejsca wcale.
Jedno badanie zostało wykonane na 115 kobietach, które przeszły już menopauzę, miały nadwagę oraz prowadziły siedzący tryb życia. Po zmianie stylu życia i wprowadzeniu aktywności fizycznej ( o średniej intensywności) znacznie rzadziej zmagały się one z przeziębieniami oraz grypą. Szansa na pojawienie się choroby była aż o 3 razy większa w grupie kontrolnej, której aktywność była niewielka i polegała na rozciąganiu się raz w tygodniu.
Drugie badanie, wykonane przez innych ekspertów pokazało, że nie występują jakiekolwiek różnice w zachorowalności między osobami, które ćwiczyły 45 minut każdego dnia oraz tymi, które na wysiłek fizyczny nie poświęcały więcej niż 2 godziny w ciągu tygodnia. Badania pokazały, że sport pod żadnym względem nie wpływał na ilość występujących infekcji oraz chorób, nie oddziaływał również na stopień objawów choroby oraz ilość dni wolnych od pracy.
W związku z tym rodzi się przekonanie, że aktywność fizyczna powinna stanowić ważny element życia każdego człowieka, jednakże nie wiemy czy faktycznie sport jest w stanie zmniejszać szansę na zmaganie się z przeziębieniem oraz grypą. W tym miejscu warto zaznaczyć, że regularny ruch oraz odpowiednia dieta są w stanie zapobiegać chociażby cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, udarze mózgu, rokowi piersi, rakowi jelita grubego oraz innym schorzeniom. Ta cecha powinna skłonić każdego człowieka do wsunięcia na stopy wygodnych butów oraz udania się na trening, który nie musi być przecież bardzo intensywny i może sprawiać wiele przyjemności.