Jak wybrać bidon dla małego dziecka?

Jak wybrać bidon dla małego dziecka?

19 sierpnia, 2022 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Bidon dla dzieci to najlepszy sposób podawania napojów, gdyż nie przyczynia się do generowania wad wymowy oraz niewłaściwego układania języka. Dodatkowo jest zgodny z rekomendacjami logopedów i pozwala dziecku szybko zaspokoić pragnienie.

Bidon dla dzieci – jakie są korzyści z takiego wyboru?

Bidon dla dzieci z rurką zapewnia doskonały trening mięśni całej twarzy. W trakcie picia pracują między innymi mięśnie okrężne ust oraz podniebienia miękkiego, ćwiczy też i język. W dalszej kolejności w trakcie picia przez rurkę w bidonie dziecko uczy się prawidłowo oddychać. Dla młodego człowieka szczególnie trudne jest regulowanie i panowanie nad oddechem. Przełykanie i oddychanie w tym samym czasie wymaga praktyki nieco doświadczenia. Zassanie wody przez słomkę jest możliwe tylko przy właściwym skoordynowaniu pracy jamy ustnej oraz warg, do tego wymaga się dobrze rozwiniętego aparatu mowy. Bidon odgrywa dużą rolę w nauce i przyczynia się do doskonałych efektów. Warto też zaznaczyć, że podając napój przez bidon, to dziecko decyduje, kiedy pije i w jakich ilościach, czyli od pierwszych miesięcy/lat życia kontroluje swoje potrzeby.

Jak nauczyć pić przez bidon dla dzieci?

Naukę picia należy rozpocząć kubkiem otwartym. Oczywiście to rodzic podaje dziecku wodę, ale maluszek uczy się pobierać ją i połykać bez krztuszenia. Dopiero później wprowadza się bidon dla dzieci. Nauka picia z niego nie jest wcale tak łatwa i oczywista. Jeden maluch od razu zrozumie, jak działa bidon i chętnie będzie spożywać wodę już po skończeniu pół roczku. Zupełnie inne w pełni zdrowe dziecko będzie potrzebowało aż 12 miesięcy, aby przyzwyczaić się i przekonać do takiej formy picia. Czasem może to być jeszcze później. Wystarczy pokazywać, tłumaczyć i nie ustawać w swoich wysiłkach.

W tym miejscu warto dodać, że dzieci karmione piersią szybciej oswajają się z piciem z bidonu. Jest to uwarunkowane przede wszystkim zbliżonym sposobem pobierania pokarmu. Najczęściej problemy pojawiają się u maluszków, które dostawały butelkę ze smoczkiem, gdyż z przyzwyczajenia próbują ją przechylać i ssać.

Jak wybrać odpowiedni model bidonu?

Wybierając bidon dla dzieci, trzeba sprawdzić materiał użyty do produkcji. Przede wszystkim wyklucza się występowanie jakichkolwiek substancji toksycznych. Warto sprawdzić, czy bidon można myć w zmywarce, czy jest zgodny z europejskimi normami oraz, czy powstał bez ftalanów i BPA. Wytrzymałość to równie ważna cecha, gdyż maluszek będzie wielokrotnie rzucał bidonem, a regularne użytkowanie nie powinno przyczynić się do szybkiego zużycia. Sprawdza się również cenę. Dostępne są produkty za kilkanaście złotych, ale można zdecydować się również na droższą i bardziej wytrzymałą butelkę.

Wielkość bidonu również odgrywa dużą rolę. Dla najmłodszych dzieci warto wybrać butelkę nieprzekraczającą 240 ml, a dla starszaków sprawdzi się 320 ml.

Wybierając bidon dla malutkiego dziecka, które dopiero uczy się pić, warto wybrać model bezbarwny – można sprawdzać efekty, a obrazki czy kolory nie rozpraszają uwagi malca. Z kolei starsze dziecko może samodzielnie wybrać swój bidon, wtedy będzie chętniej z niego piło.

Rurka dla niemowlaka ma być średniej twardości, nie może też być ani za cienka, ani za szeroka. Powinna zostać dopasowana idealnie do wieku malca, dlaczego takie zasady? Cienkie rurki wymagają więcej pracy, co jest bardzo dobre dla rocznego dziecko, ale u maluszka, który ma 6 czy nawet 8 miesięcy to ciężka praca, która spowoduje szybkie zniechęcenie. Szeroka rurka sprawia, że woda dopływa do jamy ustnej w zbyt dużej ilości, co z kolei powoduje krztuszenie się dziecka.