Leki stosowane w leczeniu objawów przeziębienia (dostępne bez recepty leki OTC)

Leki stosowane w leczeniu objawów przeziębienia (dostępne bez recepty leki OTC)

25 stycznia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Na rynku nie brak preparatów przeciwprzeziębieniowych i przeciwgrypowych. Wiele z nich zawiera 3 lub więcej składników, które łagodzą najczęściej występujące objawy przeziębienia.

Pewna grupa preparatów zyskała dużą popularność i zaufanie pacjentów. Wśród nich można wyróżnić GRIPEX, FERVEX, FEBRISAN, THERAFLU, VICKS SymptoMed, GRYPOLEK, POLOPIRYNA COMPLEX, TABCIN Trend. Wymienione leki występują w formie tabletek, kapsułek czy proszków do sporządzania roztworu. Skład większości preparatów jest podobny i zawiera środek przeciwgorączkowy, udrażniający przewody nosowe i witaminę C. Niektóre preparaty bogate są również w substancje zwalczające kaszel. Poniżej scharakteryzowano najczęściej występujące substancje czynne w preparatach na przeziębienie.

PARACETAMOL 
– lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy
KWAS ACETYLOSALICYLOWY (ASPIRYNA) – lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy
CHLOROWODOREK PSEUDOEFEDRYNY – lek stosowany w objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos)
MALEINIAN FENIRAMINY – wykazuje działanie przeciwhistaminowe (zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i zmniejsza łzawienie oczu)
CHLOROWODOREK FENYLEFRYNY – lek zmniejszający przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, udrażnia przewody nosowe
BROMOWODOREK DEKSTROMETORFANU – hamuje nieproduktywny kaszel różnego pochodzenia: kaszel w przebiegu przeziębienia (leczenie objawowe suchego kaszlu), kaszel opłucnowy, kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących
GWAJAFENAZYNA – lek o działaniu wykrztuśnym, powoduje zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej, wpływa na zmniejszenie jej lepkości, stosowana w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób dróg oddechowych przebiegających z dużą ilością lepkiego śluzu
WITAMINA C – wzmacnia odporność organizmu, chroni organizm przed patogenami
W wielu przypadkach jest tak, że pacjent nie wymaga przyjmowania wszystkich aktywnych składników obecnych w preparatach na przeziębienie. Rozsądniejszym podejściem do wyboru leku byłoby dopasowanie do konkretnych objawów składników czynnych o potwierdzonej skuteczności.