Silny ból głowy i migrena – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Silny ból głowy i migrena – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

17 sierpnia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Wielu pacjentów uskarża się na chroniczne bóle głowy. Najczęściej pojawiają się znienacka i mają bardzo nasilony charakter. Niekiedy ból mija, ale często towarzyszy nawet przez kilka dni, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Jak można próbować sobie z nim radzić? Kiedy należy udać się do lekarza?

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Niektórzy nawet po latach badań nie wiedzą, skąd bierze się ból głowy, co sprawia, że trudno jest im z nim walczyć. Niekiedy jednak udaje się ustalić przyczynę, dzięki czemu bóle pojawiają się rzadziej lub można je szybciej złagodzić.

Najczęściej lekarze wskazują, że bóle głowy to skutek:

  • niewłaściwej diety – ból może powodować czekolada, ser pleśniowy, czy czerwone wino,
  • braku kontaktu ze świeżym powietrzem,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • niestrawności,
  • przemęczenia i nerwów,
  • nadmiernego napięcia w szczękach,
  • odwodnienia.

Przyczyny mogą być naprawdę różne, dlatego tak istotny jest szczegółowy wywiad lekarski. Jeśli bóle pojawiają się często, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który powinien wykonać podstawowe badania i dowiedzieć się, w jakich okolicznościach zwykle pojawia się dolegliwość i jaki ma charakter. Niektórzy skarżą się bowiem jednocześnie na mdłości, zawroty głowy, czy poty.

Domowe sposoby łagodzenia bólu głowy

Kiedy głowa zaczyna boleć, bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do rozwinięcia się bólu. Najlepiej zastosować wówczas szybko działający lek bez recepty, jak Nurofen Express, Ibuprom sprint, czy Apap Forte. Po przyjęciu tabletki, najlepiej napić się ciepłej wody i jeśli to możliwe – położyć na pół godziny w ciemnym pomieszczeniu. Wiele osób przyznaje bowiem, że kiedy pojawia się ból głowy, towarzyszy mu światłowstręt i uczucie słabości. Jeżeli nie ma takiej opcji, wówczas nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i ograniczyć do minimum ilość bodźców, jakie pojawiają się dokoła. Na pewno nie służy słuchanie muzyki, czytanie, czy zbyt ostre oświetlenie.

Aby zapobiegać bólom głowy, lekarze zalecają przede wszystkim częste picie płynów. Najlepiej, jeśli jest to woda niegazowana. Ponieważ bóle głowy to często objaw niestrawności i zatrucia pokarmowego, należy stosować lekką i regularną dietę. Najlepiej, aby obfitowała w warzywa i świeże sezonowe produkty. Należy bezwzględnie unikać ciężkich i smażonych dań, jak również alkoholu.

Kiedy należy udać się do lekarza z bólem głowy?

Tego typu dolegliwości nie wolno bagatelizować. Może okazać się bowiem, że ból głowy to jedynie symptom znacznie poważniejszej choroby. Zdarza się, że wysokie ciśnienie powoduje silną bolesność, a po jego uregulowaniu i stosowaniu leków, takie bóle znikają. Niekiedy stan zapalny zatok, czy nadmierne ściskanie szczęk również skutkują silnymi i długotrwałymi bólami. Wówczas wdraża się odpowiednie terapie, a lekarz może wypisać leki na receptę, które są w takiej sytuacji znacznie bardziej skuteczne, od tych sprzedawanych każdemu pacjentowi bez recepty.