Skąd bierze się ból gardła i jak sobie z nim radzić?
27 marca, 2021Ból gardła jest integralną częścią każdego przeziębienia lub choroby wirusowej. Warto wiedzieć, jak powstaje, oraz co na gardło jest najskuteczniejsze. Biorąc pod uwagę dużą ilość preparatów dostępnych na rynku, warto wiedzieć, jak działają.
Ból gardła jest czymś, co może bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Niestety bardzo często pojawia się nawet przy najdelikatniejszych przeziębieniach. Często jest to jeden z głównych objawów, które się pojawiają w czasie choroby. Ból gardła może występować w różnych wersjach. Może to być kłucie, drapanie lub intensywny tępy ból. Przeważnie towarzyszy mu mniejszy lub większy obrzęk, który jest spowodowany pojawieniem się stanu zapalnego w okolicy gardła. Jest to bolesna przypadłość, która staje się ponadprzeciętnie uciążliwa ze względu na to, że w okolicy gardła jest wiele zakończeń układu nerwowego, co dodatkowo potęguje uczucie bólu.
Kiedy dochodzi do bólu gardła?
Chcąc dowiedzieć się, co na gardło zadziała najlepiej, trzeba najpierw postarać się, aby nie doprowadzić do jego bólu. Podstawą prewencji jest ochrona szyi przed przewianiem i zimnem. W okresie jesienno zimowym należy więc dbać o to, by szyja zawsze była zakryta kurtką, kołnierzem lub szalikiem. Przewianie jest jednym z najczęstszych powodów pojawienia się bólu gardła. Niekiedy stan zapalny może przenieść się na inne narządy, a wtedy dochodzi już do poważniejsze przeziębienia. Ból gardła może pojawić się także po innej formie nagłego wychłodzenia. Może to być na przykład picie bardzo zimnych napojów w momencie, gdy gardło jest mocno rozgrzane. Powoduje to bardzo nagłe wychłodzenie, co wiąże się z pojawieniem się stanu zapalnego, który jest naturalną reakcją obronną organizmu.
Co na ból gardła jest najlepsze?
Chcąc pozbyć się bólu gardła, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by je odpowiednio rozgrzać i nie dopuszczać do sytuacji, w której będzie ono wystawiane na marznięcie. Oznacza to, że gdy boli gardło, warto chodzić w szaliku, nawet w domu, by gardło ciągle było rozgrzane. Ponadto warto stosować preparaty przeciwzapalne. Najlepiej bazować na naturalnych substancjach, które są najbardziej bezpieczne dla organizmu. Najpowszechniejsze i skuteczne są wyciągi z roślin z dodatkiem witaminy C. Mogą one zawierać dodatkowe substancje przeciwzapalne. Preparaty na gardło można stosować w różnych formach. Mogą to być zarówno tabletki do łykania, ssania, a także preparaty do rozpuszczania w wodzie i picia lub do płukania gardła.