Stan podgorączkowy – o czym nas informuje

Stan podgorączkowy – o czym nas informuje

1 grudnia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Stan podgorączkowy to objaw choroby, który pokazuje, że organizm zmaga się z infekcją, albo jest jeszcze próbuje się przed chorobą wybronić. Nie należy go pod żadnym względem ignorować, gdyż istnieje szansa na jego przerodzenie się w gorączkę, która może okazać się nawet groźna dla życia człowieka.

Stan podgorączkowy – co to takiego?

W pierwszej kolejności warto zdawać sobie sprawę, że stan podgorączkowy nie jest chorobą, ale objawem. Pokazuje on, że organizm może zmagać się z infekcją, jednakże w niektórych przypadkach może oznaczać przemęczenie organizmu oraz zaburzenia hormonalne. Nie trzeba od razu biec do doktora, jednakże stan podgorączkowy musi być na bieżąco kontrolowany. Stan podgorączkowy utrzymuje się do temperatury 37,9 st. C.  Jeśli na termometrze pokaże się wyższa temperatura oznacza to, że próg został przekroczony i wystąpiła gorączka.

Stan podgorączkowy oznacza podwyższoną temperaturę ciała i z reguły pojawia się razem z przeziębieniem bądź grypą.

Idealna temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopnia C, wszystko powyżej oznacza omawiany stan podgorączkowy, a z kolei powyżej 38 stopni jest to już gorączka, której nie można ignorować.

Jednakże, aby mieć pewność, że temperatura została dobrze zmierzona warto wykonać czynność dwa razy. Sytuacja jest łatwa, jeśli posiada się elektryczny przyrząd, ręczny może dostarczyć większej ilości problemów.

Dlaczego człowiek zmaga się ze stanem podgorączkowym?

Warto zdawać sobie sprawę, że temperatura ciała człowieka nie jest jednakowa. Zmienia się ona bezustannie. Jest to związane z cyklem miesiączkowym, wysiłkiem fizycznym, kondycją organizmu oraz oczywiście występującymi w danym czasie chorobami czy infekcjami. Stan choroby nie powinien jednak zostać błędnie określony, gdyż temperatura ciała z reguły jest wyższa po południu niż rano. Najwyższą temperaturę organizmu można zauważyć o poranku, a z kolei najniższą w trakcie spoczynku, czyli w nocy.

Większość z nas zmaga się ze stanem podgorączkowym w przypadku infekcji na tle wirusowym oraz bakteryjnym, dlatego nie należy go ignorować.

W trakcie podwyższonej temperatury nie trzeba podejmować specjalnych kroków, a już na pewno nie istnieje konieczność udawania się do lekarza. Należy jednak bezustannie kontrolować stan zdrowia, gdyż w przypadku bezustannego wzrastania temperatury można spodziewać się także coraz gorszego samopoczucia oraz innych dolegliwości. Ulgę w stanie podgorączkowym przyniesie chłodny prysznic oraz zimny kompres położony na czole.