Beta Karoten – jakie są jego właściwości i zastosowanie

Udostępnij:

Beta karoten to karotenoid kojarzony przede wszystkim jako składnik, z którym w dużych ilościach mamy do czynienia w marchewce, pomidorach, dyni, brzoskwiniach i pomarańczach. Znany jest zarówno z tego, że wspiera nasze oczy, jak i z tego, że stanowi doskonałą ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV.

To związek naturalnie występujący w żywności, który w ludzkim przewodzie pokarmowym jest przekształcany w witaminę A. Należy przy tym do przeciwutleniaczy, ma więc niemożliwy do przecenienia wpływ na spowolnienie procesów starzenia się ludzkiej skóry.

Beta karoten i jego właściwości prozdrowotne

W ludzkim organizmie beta karoten ma do spełnienia szereg ważnych funkcji. Na uwagę zasługuje choćby to, że mamy w jego wypadku do czynienia z naturalnym antyoksydantem, usuwa więc wolne rodniki tlenowe, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Opóźnia też tempo, w jakim starzeje się nasza skóra i przyczynia się do obniżenia poziomu tak zwanego „złego” cholesterolu. Dieta, w której jego ilości są duże przyczynia się również do tego, że nie rozwijają się zarówno choroby serca, jak i miażdżyca. Prowitamina A musi być wysoko ceniona także dlatego, że korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszych oczu. Zapobiega nie tylko zespołowi suchego oka, ale również zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku. Usprawnia też pracę układu immunologicznego, warto więc pomyśleć o wzbogaceniu naszej codziennej diety w ten związek zwłaszcza, gdy mamy okres jesienno-zimowy, szczególnie wymagający dla naszego organizmu.

Tabletki z beta karotenem

Kosmetyczne działanie beta karotenu

Choć beta karoten znany jest przede wszystkim ze swojego pozytywnego wpływu na ludzki organizm, nie mówimy wcale o jedynej jego właściwości, na którą powinno się zwracać uwagę. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że jego przyjmowanie prowadzi do widocznych zmian zewnętrznych. Tu na pierwszy plan wysuwa się jego działanie odmładzające, w tym pobudzanie włókien kolagenowych. Związek ten stanowi także skuteczną ochronę przed niepożądanym procesem fotostarzenia się skóry. W szczególny sposób wspiera przy tym osoby charakteryzujące się cerą trądzikową. Nie tylko ogranicza pracę gruczołów łojowych, ale również zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych zmian. Jest też przydatny podczas pielęgnowania włosów i skóry głowy.

W poszukiwaniu suplementacji

Jeśli beta karotenu brakuje w codziennym pożywieniu, warto zainteresować się jego suplementacją. Pomaga w tym choćby preparat BETA KAROTEN pozyskiwany z wykorzystaniem ekologicznej marchwi.

Socialmedia

Warte uwagi

Soki z buraka i kapusty - jak działają na...

Sok z kapusty Sok właśnie z kapusty jest bardzo bogatym źródłem zdrowia dla pokarmowych przewodów. Do tego oczyszcza nasze ciało z toksyn oraz wzmacnia odporność. Spożywać go można w...