Ucieczka przed grypą

Ucieczka przed grypą

24 listopada, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

W okresie jesiennym każdy pragnie ustrzec się przed grypą. Co ciekawe nie jest to wcale tak trudne jak może się wydawać. Konieczne jest jedynie przestrzeganie konkretnych zasad, wśród których wymienia się między innymi zachowanie odstępu od innych osób. Co jeszcze można zrobić?

Jak zapobiegać zarażeniu się grypą?

Chore osoby zaczynają zarażać już w momencie, kiedy same nie mają jeszcze objawów, stąd tak wiele osób zmaga się z przykrymi dolegliwościami grypy. Dystans to jedna sprawa, jednakże nie można zapominać o regularnym myciu rąk.

Grypa jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym. Wirusy negatywnie wpływają na błonę śluzową, czyli gardło, nos oraz płuca, dzięki czemu w organizmie pojawia się stan zapalny. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z trzema wirusami grypy, czyli A, B oraz C.

Wirusy przenosi się drogą odcechowaną, a dokładnie chodzi o kropelki, które przemieszczają się w trakcie mówienia, kichania czy kaszlu. W związku z tym wirus znajduje się zarówno na częściach ciała, jak i odzieży. Grypą można zarazić się po dotykaniu zainfekowanych przedmiotów, czyli klamek, blatów, kartek papieru i innych rzeczy, których używa się w ciągu pracy oraz normalnego życia. Warto mieć na uwadze, że wirus żyje jedynie przez kilka minut, kiedy nie znajduje się w organizmie, jednakże te parę minut wystarczy, żeby zainfekować kolejne osoby. Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę okres wylęgania, waha się on między 24 a 72 godzinami. Czas ten służy do zwiększania nosogardzieli w błonie śluzowej, dzięki czemu gardło oraz tchawica zmagają się z niekorzystnymi skutkami ubocznymi choroby.

Warto więc zrobić wszystko, żeby zapobiegać zarażaniu się grypą. Chodzi przede wszystkim o unikanie kontaktów z osobami chorymi, dystans jednego metra powinien okazać się wystarczający. W trakcie korzystania z transportu publicznego bądź pracy należy unikać dotykania ust oraz nosa, gdyż to właśnie w taki sposób można zarazić się infekcją. Ryzyko pojawienia się grypy zdecydowanie maleje, kiedy kilka razy dziennie dokładnie myje się ręce. Oprócz tego warto unikać zatłoczonych pomieszczeń, gdzie na małej powierzchni znajduje się wiele osób i co za tym idzie – zarazków. Powierzchnie powinny być regularnie wietrzone oraz dezynfekowane. Jeśli człowiek jest aktywny i zdrowo się odżywia istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na pojawienie się grypy. Silny organizm zwalcza nawet zarodki choroby, dzięki czemu w dalszej kolejności dłużej cieszy się dobrym zdrowiem oraz niezamąconym niczym samopoczuciem.

Uważać trzeba na siebie przede wszystkim w trakcie sezonowych nasileń zachorowań w zimie. Kiedy temperatura spada wirus nieco dłużej utrzymuje się w różnych miejscach, stąd choroba może pojawiać się częściej i trwać dłużej. Zagrożony jest każdy bez względu na wiek i płeć, jednakże osoby starsze z wiadomych powodów mogą zmagać się z szeregiem skutków ubocznych oraz komplikacji.