W jaki sposób ubierać dziecko w trakcie choroby?

W jaki sposób ubierać dziecko w trakcie choroby?

28 lipca, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Dzieci to kochane istotki, które wielokrotnie zmagają się z przeziębieniem oraz grypą. Niestety, ma to miejsce przede wszystkim po rozpoczęciu przez pociechy nauki przedszkolnej. Jest to związane z przenoszeniem bakterii oraz wirusów z jednego dziecka na drugie. Warto wiedzieć jakie ubrania przygotować dla dziecko, żeby jeszcze nie pogorszyć jego stanu.

Jak ubierać maluszka w trakcie przeziębienia oraz grypy?

Jesień to czas, kiedy większość dzieci minimum kilka razy w ciągu sezonu zmaga się z przeziębieniem. Czas ten określany jest nawet jako okres chorobowy, który przekłada się na pustki w przedszkolach oraz kolejki u lekarzy. Jest to związane ze zmianą temperatury, która jest charakterystyczna dla okresu przejściowego każdego roku. To właśnie wtedy człowiek jest o wiele bardziej podatny na złapanie bakterii czy infekcji. Przewianie oraz brak odpowiedniego stroju to dwa najczęstsze powody pojawiania się pierwszych symptomów choroby. Warto też wspomnieć o znajdujących się wszędzie bakteriach, które przenoszone są z jednego chorego na zdrowe osoby. Dzieci gorzej sobie radzą z atakami wirusów oraz bakterii. Choroba w ich przypadku objawia się nie tyko gorączką, katarem oraz kaszlem, ale dochodzi do tego marudzenie i brak apetytu. Dziecko staje się do tego bardziej płaczliwe, dlatego nikogo nie dziwi, że rodzice pragną jak najszybciej poprawić stan pociechy.

Bardzo ważne w trakcie choroby jest właściwe ubieranie dziecka. Bardzo wielu rodziców popełnia kategoryczny błąd i ubiera dziecko zbyt ciepło. Grube ubranka nie sprawdzają się zawsze, wręcz przeciwnie mogą bardziej zaszkodzić niż ochronić przed chorobą i zapewnić szybszy powrót do zdrowia. Choremu dziecku nie musi być wcale zimno, dlatego nie należy wkładać na nie grubego swetra oraz dodatkowej pary rajstop. Większa ilość ubrań sprawdzi się w przypadku, kiedy w pomieszczeniu jest zimniej, a do tego pojawił się suchy kaszel. Kiedy dziecku jest za ciepło może dojść do wysuszenia śluzówki oraz dróg oddechowych, dzięki czemu rodzice będą musieli się zmagać z gorszym samopoczuciem. Kiedy więc mamy do czynienia z klasycznym przeziębieniem nie trzeba ubierać dziecka cieplej, gdyż przegrzanie organizmu jest zjawiskiem bardzo negatywnym. Każdy ubiór musi być zgodny z panującą aktualnie porą roku oraz sytuacją (aktywnością i sposobem spędzania wolnego czasu). W przypadku, kiedy dziecko jest delikatnie chore, ale wykazuje chęć do zabawy, nie trzeba go ograniczać, gdyż wpłynie to niekorzystnie na jego samopoczucie oraz humor. Sytuacja jest nieco inna w przypadku gorączki, która często pojawia się w trakcie przeziębiania oraz grypy. Stan ten charakteryzuje się poceniem się, w związku z czym konieczne jest włożenie przewiewnych ubranek, dzięki którym skóra będzie mogła oddychać. W przypadku niemowlaków można pozostawić je w pampersie i jedynie okryć delikatną pieluszką.

Pod żadnym względem nie należy zamykać dziecka w domu, gdyż wyjście na dwór jest w stanie przewietrzyć organizm oraz umożliwić szybszy powrót do zdrowia. W trakcie choroby nie można dziecka ani przegrzewać ani też wychładzać, gdyż każdy z tych stanów negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie pociechy.