Witamina C (kwas l-askorbinowy)– w jakiej formie występuje, jak ją stosować?

Udostępnij:

Kwas l-askorbinowy stanowi odmianę kwasu askorbinowego, który powszechnie znany jest jako witamina C. To związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w organizmach zwierzęcych i roślinnych. 


Zastosowanie kwasu l-askorbinowego

Witamina C naturalnie zawarta w pokarmach to jedna z najbardziej podatnych na zniszczenie witamin. Kwas askorbinowy ulega niestety uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury, kontaktu z powietrzem, czy też światła słonecznego. 

 

Kwas l-askorbinowy – dawkowanie

Dorosły i zdrowy człowiek winien spożywać od 45 do 90 mg kwasu askorbinowego w przeciągu doby. Chociaż przez szereg lat mówiono, że tejże witaminy nie można przedawkować, a jej nadmiar usuwany jest razem z moczem - niestety jest to błędne przekonanie. Zarówno niedobór jak i przedawkowanie tejże substancji może mieć swoje konsekwencje zdrowotne. W sklepie internetowym swisspharma.pl można znaleźć Witaminę C 100% Kwas-L-Askorbinowy, jak również Witaminę C w 100% Z Dzikiej Róży. Oba powyższe produkty oparte są tylko na substancjach naturalnych, które są wolne od sztucznych składników. Witamina C w postaci proszku zapewni najwyższy stopień naturalności, gdyż nie zawiera w składzie substancji wspomagających, takich jak konserwanty, zbrylacze, czy stabilizatory. 
 

Witamina C w postaci proszku

Witamina C w postaci proszku jest dużo bardziej skuteczna od tej w formie kapsułek. Można ją dostać bez problemu w sklepach, czy aptekach. Należy jednakże poświęcić czas na znalezienie witaminy prawoskrętnej w sieci. Witaminy C w skoncentrowanej formie nie można znaleźć w aptece. Witaminę C można dostać w proszku zwykle w ilościach 1 kg. Dobrze będzie, jeżeli proszek zawiera spory procent aceroli. Zwykle możemy spotkać do nabycia kwas askorbinowy w czystej formie do analizy, który można nabyć także w szczelnych kilogramowych opakowaniach. Tego rodzaju witamina kosztuje około 40 zł, co stanowi niższy koszt w porównaniu z tabletkami.

Witamina C w czystej postaci w rozsądnych ilościach jest wydajna i skuteczna.
 

Rola witaminy C w organizmie

Kwas askorbinowy pełni w organizmie wiele ról, jest potrzebna do jego odpowiedniego funkcjonowania, gdyż:

 • ułatwia asymilację zelaza,
 • bierze udział w aktywacji wielu enzymów,
 • jest przeciwutleniaczem,
 • jest niezbędna do utrzymania dobrostanu tkanki łącznej,
 • bierze udział w syntezie kolagenu,
 • wpływa na syntezę neuroprzekaźników, jak i kortykosteroidów,
 • wzmacnia odporność,
 • ułatwia gojenie się ran, jak i skaleczeń,
 • ma działanie niszczące na bakterie, które powodują próchnicę. 

   

 

Socialmedia

Warte uwagi

Okres menopauzy - co należy spożywać?

Dieta odpowiednia w okresie menopauzy odgrywa naprawdę ważną rolę. Razem z jedzeniem organizmowi dostarczamy bogate produkty w hormony, witaminę K oraz wapń. Pomagają one utrzymać...