Witamina C (kwas l-askorbinowy)– w jakiej formie występuje, jak ją stosować?

Udostępnij:

Kwas l-askorbinowy stanowi odmianę kwasu askorbinowego, który powszechnie znany jest jako witamina C. To związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w organizmach zwierzęcych i roślinnych. 


Zastosowanie kwasu l-askorbinowego

Witamina C naturalnie zawarta w pokarmach to jedna z najbardziej podatnych na zniszczenie witamin. Kwas askorbinowy ulega niestety uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury, kontaktu z powietrzem, czy też światła słonecznego. 

 

Kwas l-askorbinowy – dawkowanie

Dorosły i zdrowy człowiek winien spożywać od 45 do 90 mg kwasu askorbinowego w przeciągu doby. Chociaż przez szereg lat mówiono, że tejże witaminy nie można przedawkować, a jej nadmiar usuwany jest razem z moczem - niestety jest to błędne przekonanie. Zarówno niedobór jak i przedawkowanie tejże substancji może mieć swoje konsekwencje zdrowotne. W sklepie internetowym swisspharma.pl można znaleźć Witaminę C 100% Kwas-L-Askorbinowy, jak również Witaminę C w 100% Z Dzikiej Róży. Oba powyższe produkty oparte są tylko na substancjach naturalnych, które są wolne od sztucznych składników. Witamina C w postaci proszku zapewni najwyższy stopień naturalności, gdyż nie zawiera w składzie substancji wspomagających, takich jak konserwanty, zbrylacze, czy stabilizatory. 
 

Witamina C w postaci proszku

Witamina C w postaci proszku jest dużo bardziej skuteczna od tej w formie kapsułek. Można ją dostać bez problemu w sklepach, czy aptekach. Należy jednakże poświęcić czas na znalezienie witaminy prawoskrętnej w sieci. Witaminy C w skoncentrowanej formie nie można znaleźć w aptece. Witaminę C można dostać w proszku zwykle w ilościach 1 kg. Dobrze będzie, jeżeli proszek zawiera spory procent aceroli. Zwykle możemy spotkać do nabycia kwas askorbinowy w czystej formie do analizy, który można nabyć także w szczelnych kilogramowych opakowaniach. Tego rodzaju witamina kosztuje około 40 zł, co stanowi niższy koszt w porównaniu z tabletkami.

Witamina C w czystej postaci w rozsądnych ilościach jest wydajna i skuteczna.
 

Rola witaminy C w organizmie

Kwas askorbinowy pełni w organizmie wiele ról, jest potrzebna do jego odpowiedniego funkcjonowania, gdyż:

 • ułatwia asymilację zelaza,
 • bierze udział w aktywacji wielu enzymów,
 • jest przeciwutleniaczem,
 • jest niezbędna do utrzymania dobrostanu tkanki łącznej,
 • bierze udział w syntezie kolagenu,
 • wpływa na syntezę neuroprzekaźników, jak i kortykosteroidów,
 • wzmacnia odporność,
 • ułatwia gojenie się ran, jak i skaleczeń,
 • ma działanie niszczące na bakterie, które powodują próchnicę. 

   

 

Socialmedia

Warte uwagi

Czy produkty liofilizowane warto spożywać?

Liofilizowana żywność zyskuje na popularności. Wielu specjalistów, którzy się zajmują żywnością twierdzą, że liofilizacja jest możliwie najlepszą metodą na konserwowanie żywności. W...