Wsparcie dla oczu – luteina

Wsparcie dla oczu – luteina

29 stycznia, 2022 Wyłączono przez ds_admin

Luteina to żółty barwni, który występuje w roślinach. Wykazuje on właściwości przeciwutleniające, a także dzięki niemu odbywa się filtrowanie promieniowanie świetlnego. Luteina przyda się przede wszystkim osobom, które nadmiernie używają narządu wzroku. W jaki sposób ją stosować, żeby stan oczu wyraźnie się poprawił?

Luteina – wsparcie dla chorych oczu

Luteinę można znaleźć w przyrodzie, a dokładniej występuje ona w warzywach, owocach, zbożach oraz nasionach roślin strączkowych. Substancja jest żółta, jednakże zawiera w sobie nieco pomarańczowego koloru, a do tego dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Luteina występuje przede wszystkim w plamce żółtej, czyli strukturze oka, dzięki której można dostrzegać barwy oraz widzieć wyraźnie. Dzięki substancji wzrok jest chroniony, gdyż każdego dnia oczy osłabiają się na skutek działania wolnych rodników oraz promieniowania UV. Kiedy w organizmie brakuje luteiny można zmagać się z wieloma problemami ze wzrokiem.

Luteina występuje przede wszystkim w szpinaku, kapuście, jarmużu, sałacie, brokułach, natce pietruszki, kukurydzy, a także pokrzywie. Jak więc widać są to warzywa, które mają zielony kolor. Do tej grupy zalicza się również żółtko jajka kurzego. W wymienionych produktach jest jej najwięcej. Na drugim miejscu plasują się pomarańczowe oraz żółte warzywa i owoce. Bardzo dobrze, kiedy łączy się je z tłuszczami, gdyż w takich przypadkach luteina jest bez problemów przyswajana przez organizm. Poziom luteiny pomniejsza się, kiedy pali się tytoń, regularnie spożywa alkohol oraz na skutek działania guma guar i alginianów. Luteina mimo iż tak potrzebna i cenna jest bardzo wrażliwa na działanie niektórych czynników. Nie lubi między innymi gotowania oraz siekania przy pomocy metalowego noża.

Luteina znajduje się w plamce żółtej oka, dzięki niej jesteśmy w stanie czytać, widzieć oraz rozpoznawać kolory i kształty. Dzięki niej oczy dłużej pozostają sprawne, a nadmiar wolnych rodników nie wpływa na ich funkcjonowanie. Podstawowe zadanie substancji polega na zmniejszaniu intensywności wpływu światła niebieskiego. Poza tym luteina to najbardziej naturalny filtr na który możemy sobie pozwolić, dzięki niemu oczy nie muszą zmagać się z negatywnymi skutkami promieniowania UV.

Po luteinę powinni sięgać wszyscy, dlatego dobrze stworzona dieta jest w stanie uzupełnić niedobory oraz zapewnić dobre widzenie. Jednakże w przypadku osób, które zmagają się z nałogami, a ich dieta pozostawia wiele do życzenia konieczne jest sięgnięcie po profilaktyczne preparaty. Umożliwiają one zapobieganie jaskrze oraz zaćmie. Tak samo dobrze sprawdzą się, kiedy człowiek zmaga się z retinopatią cukrzycową oraz nadciśnieniową.