Męczy cię kaszel z wydzieliną? To wcale nie musi być zła wiadomość…
26 lipca, 2021W przebiegu chorób dróg oddechowych zagęszczony wskutek infekcji śluz (flegma) spływający po ściankach gardła często przedostaje się niżej, do krtani i oskrzeli, a nawet płuc. Najbardziej odczuwalnym skutkiem tego stanu jest mokry kaszel, który pomaga organizmowi wydobyć niepożądaną zawartość z dróg oddechowych.
Syropem w wydzielinę blokującą drogi oddechowe. W tym przypadku kaszel to wybawienie
Niektóre schorzenia, powodowane przez bakterie, zamieniają naturalny śluz w wydzielinę ropną. Tak dzieje się np. przy anginie. Zapalenie oskrzeli to także zajęcie tej części układu oddechowego przez gęstą wydzielinę śluzową. Mokry kaszel, który interpretujemy najczęściej jako największą dolegliwość, jest tak naprawdę pożytecznym mechanizmem obronnym, który pozwala oczyścić zajęte oskrzela. Oczywiście, jest to bardzo męczące, ale bez tej fizjologicznej czynności w krótkim czasie doszłoby do niemożności oddychania. Dlatego syropy wykrztuśne na kaszel mokry nie tłumią odruchu, lecz go wspomagają lub wywołują w przypadku porażenia mięśni gładkich oskrzeli.
Syrop na kaszel mokry i suchy sprawdzi się jedynie przy lekkich infekcjach. Na poważne stany zapalne i zakaźne z gęstą i lepką wydzieliną pomoże jedynie syrop wykrztuśny
Choć w aptekach możemy spotkać specyfiki łączące obie funkcje, w cięższych stanach syrop na kaszel mokry powinien mieć zupełnie inne właściwości niż na kaszel suchy. Ten drugi musi hamować odruchy wykrztuśne przez nawilżanie gardła i łagodzenie podrażnień. Ten pierwszy powinien się właściwie nazywać syropem na zalegającą wydzielinę – jego działanie jest przeciwieństwem syropu łagodzącego (DexaPico, Tussicalin, Sirupus Pini) podrażnienia, zawierającego substancje kojące, obecne w takich roślinach, jak babka lancetowata, sosna czy eukaliptus. Z kolei tymianek, szanta czy bluszcz wykazują właściwości rozrzedzające lub wykrztuszające, stąd zawierające je syropy, takie jak Sirupus Thymi, Hederasal czy Aflegan, znajdują zastosowanie w wypadku przebiegu chorób z zalegającą wydzieliną. Dobry syrop wykrztuśny powinien poradzić sobie nawet w przypadku mukowiscydozy, w której z powodu uwarunkowań genetycznych organizm stale produkuje zbyt lepki śluz we wszystkich narządach, nie tylko w układzie oddechowym.