Zapalenie ucha – czy antybiotykoterapia jest zawsze potrzebna?

Zapalenie ucha – czy antybiotykoterapia jest zawsze potrzebna?

5 lipca, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Zapalenie ucha to częsta przypadłość trapiąca małe dzieci i dorosłych. Schorzenie to może mieć zarówno podłoże bakteryjne, jak również wirusowe. Często lekarze decydują się na zastosowanie antybiotykoterapii w leczeniu zapalenia ucha – jednak czy zawsze jest to konieczne? Jakie są inne sposoby na leczenie zapalenia ucha.

Zapalenie ucha – objawy

Zapalenie ucha jest konsekwencją przewlekłej infekcji bakteryjnej lub wirusowej górnych dróg oddechowych. Jest to jedna z najczęstszych konsekwencji niewyleczonego do końca przeziębienia. Wydzielina zgromadzona w przewodach nosowych, z powodu braku ujścia, nacieka do ucha, powodując stan zapalny. W uchu rozwija się stan zapalny oraz gromadzi się ropa (w infekcji bakteryjnej) lub podcieka płyn podbarwiony krwią (infekcja wirusowa). Większość infekcji ucha ustępuje samoczynnie w ciągu 24 godzin. Zapalenie ucha objawia się ostrym bólem ucha oraz szumem w uszach. U małych dzieci często pojawia się również ból brzucha. W przypadku przedłużającego się bólu ucha, należy niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa.

Zapalenie ucha – leczenie

W przypadku ostrego bólu ucha, ulgę przynosi włożenie do ucha wacika nasączonego olejkiem kamforowym. Należy również unikać przewiewnych miejsc i przeciągów, a przed wyjściem na dwór zabezpieczyć uszy czapką lub opaską. Nie należy również próbować wyciągnąć zalegającej ropy z ucha, za pomocą patyczka kosmetycznego – może to tylko pogorszyć sytuację. W celu złagodzenia objawów bólowych można przyjmować leki przeciwbólowe. Z uwagi na niekorzystny wpływ antybiotyków na mikrobiom naszego organizmu, należy z rozwagą podchodzić do przyjmowania antybiotyków. Z większością infekcji ucha, układ odpornościowy naszego organizmu, sam sobie poradzi. Stosowanie antybiotykoterapii jest wskazane jedynie w przypadku:

·      bakteryjnej infekcji ucha – na infekcję o podłożu wirusowym, antybiotyk nie pomoże, a jedynie osłabi organizm

·      przedłużającego się (powyżej 3 dni), nawracającego zapalenia ucha

·      zapalenia ucha połączonego z wysoką gorączką.

W przypadku zaawansowanej infekcji, lekarz laryngolog może zdecydować o rozcięciu błony bębenkowej, aby odprowadzić nagromadzoną ropę oraz ponownym zaszyciu błony. Nieleczone zapalenie ucha może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji:

·      zapalenia błędnika

·      uszkodzenia słuchu

·      zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

·      ropniaka podtwardówkowego lub nadtwardówkowego.

Z tego powodu nie należy lekceważyć zapalenia ucha, ale obserwować każdą infekcję, i w razie potrzeby udać się do lekarza.