Co zrobić gdy dziecko boli ucho?
3 września, 2021Jest bardzo częstą dolegliwością występującą u dziecka. Ból ucha najczęściej pojawia się nagle i jest jednostronny , choć nie można wykluczyć wystąpienia obustronnie. Dodatkowo może mu towarzyszyć wysoka gorączka i inne objawy takie jak ból gardła, bóle mięśni, zmniejszony apetyt czy ogólne osłabienie. W każdym przypadku,nawet pierwszorazowego bólu ucha powinniśmy zgłosić się do lekarza. Doradzi nam najwłaściwszą drogę postępowania po przeprowadzeniu badania przedmiotowego. Ból ucha spowodowany jest najczęściej przez infekcje, bakteryjne lub wirusowe pierwotnie upośledzające drożność trąbek słuchowych, powodujących wysięk (pojawienie się płynu), a w najostrzejszych przypadkach ropne zapalenie ucha środkowego, które sporadycznie może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Czasami w nagłych stanach zapalnych aby zapobiec perforacji błony bębenkowej lekarz stosuje zabieg paracentezy czyli nacięcia błony bębenkowej celem natychmiastowej ewakuacji wydzieliny i co ważne zapobieżeniu samoistnemu pęknięciu błony bębenkowej. Jako leczenie wspomagające przy antybiotykoterapii możemy dziecku wcierać po 1-2 kropli olejku kamforowego za małżowiną uszną. Ma on działanie rozgrzewające i można go stosować do 3 razy na dzień.
Jest bardzo częstą dolegliwością występującą u dziecka. Ból ucha najczęściej pojawia się nagle i jest jednostronny , choć nie można wykluczyć wystąpienia obustronnie. Dodatkowo może mu towarzyszyć wysoka gorączka i inne objawy takie jak ból gardła, bóle mięśni, zmniejszony apetyt czy ogólne osłabienie. W każdym przypadku,nawet pierwszorazowego bólu ucha powinniśmy zgłosić się do lekarza. Doradzi nam najwłaściwszą drogę postępowania po przeprowadzeniu badania przedmiotowego. Ból ucha spowodowany jest najczęściej przez infekcje, bakteryjne lub wirusowe pierwotnie upośledzające drożność trąbek słuchowych, powodujących wysięk (pojawienie się płynu), a w najostrzejszych przypadkach ropne zapalenie ucha środkowego, które sporadycznie może prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Czasami w nagłych stanach zapalnych aby zapobiec perforacji błony bębenkowej lekarz stosuje zabieg paracentezy czyli nacięcia błony bębenkowej celem natychmiastowej ewakuacji wydzieliny i co ważne zapobieżeniu samoistnemu pęknięciu błony bębenkowej. Jako leczenie wspomagające przy antybiotykoterapii możemy dziecku wcierać po 1-2 kropli olejku kamforowego za małżowiną uszną. Ma on działanie rozgrzewające i można go stosować do 3 razy na dzień.
Czasami, jednak o tym też należy pamiętać, przyczyną bólu ucha może być ciało obce w postaci drobnych przedmiotów wkładanych niejednokrotnie przez dziecko do ucha. Niekiedy stwierdzenie obecności ciała obcego ( jeśli przedmiot jest mały) może być trudne. Zawsze jednak musimy pamiętać o tym że usunięcie ciała obcego z ucha może być zadaniem ponad nasze siły i zawsze warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Nie wolno podawać żadnych kropel do ucha dziecku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one uszkodzić delikatną błonę bębenkową dziecka i doprowadzić nawet do głuchoty!