Gorączka u niemowlaka, czyli jak zmierzyć dziecku temperaturę?

Gorączka u niemowlaka, czyli jak zmierzyć dziecku temperaturę?

7 listopada, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Temperaturę dziecka można zmierzyć w obszarze odbytnicy, ucha, ust, czoła lub pachy, ta wiedza jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę fakt, iż gorączka u niemowlaka jest powszechnym zjawiskiem.

Gorączka u niemowlaka: z jakiego urządzenia skorzystać do pomiaru?

Pomiar najlepiej pobrać za pomocą termometru cyfrowego. Cyfrowe termometry są lepsze od innych alternatyw, ponieważ:

  • są łatwiejsze w użyciu,
  • dają znacznie szybsze odczyty,
  • przeważnie dają sygnał, gdy są gotowe.

Szklane termometry zawierające rtęć nie są już zalecane, a wręcz są zabronione, ponieważ mogą pękać i stwarzać związane z rtęcią niebezpieczeństwo.

Gorączka u niemowlaka: w którym miejscu najlepiej ją zmierzyć?

Temperatura mierzona przez odbyt

Temperatura w odbycie jest najdokładniejsza. Oznacza to, że jest najbliżej prawdziwej wewnętrznej temperatury ciała dziecka. W przypadku pobierania temperatury w odbycie, sam termometr powinien być potraktowany przyjaznym i bezpiecznym dla dziecka środkiem nawilżającym. Następnie termometr delikatnie wkłada się do odbytnicy na głębokość około 1 centymetra, gdy dziecko leży na brzuchu. Dla dokładności pomiaru dziecko nie powinno się w tym czasie ruszać.

Temperatura mierzona w uchu

Temperatura wewnątrz uszu jest mierzona za pomocą urządzenia cyfrowego, które mierzy promieniowanie podczerwone z błony bębenkowej. Termometry douszne są dobrym wyborem w przypadku gorączki u niemowlaka w wieku poniżej 3 miesięcy. W przypadku temperatury ucha sondę termometru umieszcza się wokół otworu ucha, aby utworzyć uszczelkę, a następnie należy nacisnąć przycisk start. Odczyt cyfrowy wskaże po krótkiej chwili aktualną temperaturę.

Temperatura mierzona w ustach

W ustach mierzy się temperaturę poprzez umieszczenie termometru cyfrowego pod językiem dziecka. Temperatura w jamie ustnej zapewnia wiarygodne odczyty, ale u małych dzieci taki pomiar jest trudny do wykonania. Małe dzieci mają trudności z utrzymywaniem delikatnie zamkniętych ust wokół termometru, co jest niezbędne do uzyskania dokładnego odczytu. Wiek, w którym można w wiarygodny sposób mierzyć temperaturę w jamie ustnej, jest różny dla różnych dzieci, ale zwykle gorączka u niemowlaka nie może być mierzona w ten sposób, gdyż bardziej realne do wykonania jest to dopiero po 4 roku życia. Temperatura tętnicy skroniowej

Temperatury czoła (temperatury tętnicy skroniowej) jest mierzona za pomocą urządzenia cyfrowego, które mierzy promieniowanie podczerwone z tętnicy w czole (tętnicy skroniowej). W przypadku temperatury czoła, termometr jest lekko przesuwany po czole, jednocześnie rodzic musi naciskać przycisk skanowania. Jednak nie ma co liczyć na odczyt tak dokładny, jak w przypadku temperatury mierzonej np. w odbycie, szczególnie u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy.