Presbiopia – czy zmaga się z nią każdy człowiek?

Presbiopia – czy zmaga się z nią każdy człowiek?

25 stycznia, 2022 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Presbiopia znana jest przede wszystkim pod nazwą starczowzroczność i zmaga się z nią niemalże każdy człowiek. Jest to związane z tym, że wraz z wiekiem widzimy coraz gorzej i nie jesteśmy w stanie tego procesu zatrzymać. Jednakże okulary czy soczewki rozwiążą wszystkie problemy związane ze wzrokiem. Presbiopia występuje już po ukończeniu 40 roku życia.

W jaki sposób objawia się presbiopia?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że starowzroczność spotyka dosłownie każdego człowieka i przychodzi z wiekiem. Większość osób zauważa pierwsze objawy choroby po ukończeniu 40 lat, jednakże niektórzy czekają na nią znacznie dłużej. To kolejny objaw starzenia się organizmu, tak samo jak siwiejące włosy oraz zmarszczki pojawiające się na twarzy. Choroba jest ściśle związana z osłabionymi mięśniami, które zajmują się akomodacją oka, a z kolei, kiedy wziąć pod uwagę soczewkę, zaczyna ona pęcznieć oraz twardnieć, jej sprężystość staje się coraz gorsza. Presbiopii nie można zatrzymać, ale istnieje możliwość na opóźnienie jej skutków ubocznych, dzięki spożywaniu właściwych posiłków oraz regularnej aktywności fizycznej.

Objawy presbiopii to przede wszystkim problemy z czytaniem etykietek, cen w supermarketach oraz występują trudności w raczeniu się książką czy gazetą. Objawy to także utrudnione czytanie z monitora laptopa, komputera czy telewizora. W skrócie można rzec, że wszystko co znajduje się blisko twarzy jest trudne do odczytania. Napisy znajdujące się w sporej odległości (na przykład w kinie) można odczytać bez większych trudności. Ludzie niemalże zawsze odkładają wizytę u okulisty oraz nabycie okularów. Czytają oni w śmieszny sposób, który polega na oddalaniu książki oraz innego czytanego tekstu od oczu. Kiedy metoda ta przestaje działać konieczne jest nabycie okularów.

Czym tak naprawdę jest presbiopia?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że starowzroczność nie może zostać zakwalifikowana jako wada wzroku. W trakcie choroby przedostające się do oka światło w pierwszej kolejności udaje się do rogówki. Mowa o przezroczystej błonie, która znajduje się na powierzchni źrenicy oraz tęczówki oka. W związku z tym, że jest ona wypukła odpowiada za skupianie promieni świetlnych w taki sposób, żeby miały możliwość przedostania się pod właściwym kątem do soczewki. W dalszej kolejności zaczyna się ona kurczyć oraz naprężać. Ta funkcja sprawia, że możliwe jest ogniskowanie przedmiotów występujących w innych odległościach od oka, cały ten proces ma miejsce na siatkówce. Skutkiem omówionego nieco wyżej procesu jest dokładne widzenie zarówno przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości od oczu, jak i tych bardzo odległych.

W przypadku zmagania się z presbiopią można zauważyć problemy z widzeniem wszystkiego co znajduje się w bliskiej odległości od narządu wzroku. Niełatwo jest więc czytać, szyć i przyglądać się niewielkim elementom, które znajdują się blisko oczu. Konieczne jest zastosowanie okularów, dzięki którym odbywa się akomodacja oka. Dzięki nim życie znowu będzie płynąć na wysokim poziomie oraz wszelkie niedogodności związane z oczami znikną na dobre.

Warto mieć na uwadze, że medycyna idzie cały czas do przodu, dlatego chirurdzy zajmujący się oczami od paru lat wykonują refrakcyjną wymianę soczewek. Umożliwia to pożegnanie problemu na zawsze. W trakcie zabiegu ma miejsce skorygowanie wady wzrok. Po jego wykonaniu patrzenie zarówno w dal, jak i na przedmioty znajdujące się blisko nie stanowi już dłużej problemu. Cały proces polega na pozbyciu się starej soczewki pacjenta, aby w to samo miejsce wprowadzić nową, sztuczną.