Sposoby na szybkie obniżenie gorączki

Sposoby na szybkie obniżenie gorączki

24 kwietnia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

W przypadku pojawienia się gorączki pierwszym i naturalnym odruchem jest próba jej obniżenia. Zamiast od razu sięgać po wiele dostępnych środków aptecznych warto na początku spróbować równie skutecznych domowych sposobów na walkę z gorączką, które są znane oraz praktykowane od pokoleń w naszych rodzinach. Zarówno jedne, jak i drugie oczywiście tak samo skuteczne i pozwalają szybko uporać się z wysoką temperaturą.

Czym charakteryzuje się gorączka?

Mimo, że wielu z nas uważa gorączkę za chorobę, to tak naprawdę gorączka sama w sobie chorobą nie jest. Gorączka jest reakcją obronną naszego organizmu na atakujące go drobnoustroje, którymi mogą być wirusy, bakterie, pasożyty czy reakcje alergiczne. Podręcznikowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 °C. O gorączce u dorosłego człowieka mówimy, gdy temperatura ta wynosić będzie 38 °C. Dopiero wtedy zaleca się podjęcie kroków mających na celu jej obniżenie, ponieważ taki stan może doprowadzić do odwodnienia oraz stanowić zagrożenie dla układu krążenia. Jednakże w dużej mierze gorączka jest sprawą indywidualną, ponieważ każdy z nas inaczej toleruje te temperatury. Niektórzy bardzo dobrze znoszą stan podgorączkowy (37,1-38 °C), natomiast dla innych bardzo niebezpieczne mogą być już niewielkie podwyższenia temperatury. 

Sposoby na szybkie obniżenie gorączki

Warto na początku występowania stanu gorączkowego sięgnąć po naturalne sposoby, dzięki którym możliwe będzie skuteczne obniżenie gorączki. Do domowych sposób zaliczyć możemy:
•    Jednym z najprostszych oraz sprawdzonych sposobów są zimne okłady. Mokry ręcznik lub zawinięty w niego lód kładziemy na czole, karku oraz kostkach i łydkach. Taki zabieg już po krótkim czasie przyniesie ulgę. Zbliżonym rozwiązaniem jest kąpiel w temperaturze o kilka stopni niższej niż temperatura ciała chorego. Oczywiście różnice te nie mogą być zbyt duże, ponieważ może wtedy dojść do szoku termicznego. 
•    Domowym lekiem na gorączkę jest także ciepłe mleko z miodem oraz ząbkiem czosnku. Taki napój charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i stymulującymi układ odpornościowy.
•    Na gorączkę pomocne są również napary z ziół. Warto sięgać po kwiat lipy, czarny bez, dziką różę czy owoce malin. Łyżkę wybranych ziół zalewamy gorącą wodą oraz po około 10 minutach przecedzamy, a następnie pijemy póki jest jeszcze ciepły. 
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi, a gorączka się nasila, wtedy też wato sięgnąć po specjalne farmakologiczne preparaty stosowane do walki z gorączką zawierające przede wszystkim paracetamol lub ibuprofen. W zależności od wieku są one dostępne w różnych formach. Dla małych dzieci najczęściej wybierane są czopki, nieco starsi zdecydują się na syrop, natomiast dorośli preferują leki w formie tabletek.