7 sposobów na zbicie gorączki u dorosłych

7 sposobów na zbicie gorączki u dorosłych

20 lutego, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

U dorosłych gorączką określa się temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza i dopiero w przypadku przekroczenia takiej wartości, warto podejmować odpowiednie działania. W związku z powyższym nie zaleca się stosować zabiegów na obniżenie gorączki przy każdym wzroście temperatury, by nie zakłócić pracy systemu immunologicznego. Jakie są skuteczne metody na zbicie gorączki?

Czy tak właściwie jest gorączka?

Za gorączkę u osób dorosłych uważa się podwyższoną do co najmniej 38 stopni Celsjusza temperaturę ciała. Występuje ona jako reakcja obronna organizmu, który został objęty stanem chorobowym spowodowanym przez wirusy, bakterie, pasożyty, reakcję alergiczną, odczyn zapalny, rozrost nowotworowy czy mechanizm autoagresji. Gorączka jest objawem zwiększenia skuteczności mechanizmów obronnych organizmu (m.in. wytwarzanie przeciwciał).

Gorączka – sposoby na zbicie temperatury

Aby zbić podwyższoną temperaturę organizmu, rekomendowane jest:

  1. Stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych – mowa tutaj przede wszystkim o preparatach dostępnych bez recepty, które cechują się działaniem obniżającym temperaturę.
  2. Sporządzanie naparów z ziół – wykazują one nie tylko działanie przeciwgorączkowe, ale również wzmacniające, wykrztuśne i odkażające, dzięki czemu mogą pomóc zwalczyć dolegliwości towarzyszące gorączce. W przebiegu gorączki zalecane jest stosowanie naparów z takich ziół, jak kwiat lipy, wiązówki, liście i owoce maliny czy czarny bez. Co więcej, przy gorączce mogą okazać się przydatne odwary z takich ziół, jak: kwiaty bzu, owoce berberysu, braki, kora wierzbowa, pączki topoli, dzika róża, kwiaty słonecznika.
  3. Przygotowanie mikstury mleka z miodem i czosnkiem – taki napój mocno rozgrzeje oraz obniży temperaturę ciała, gdyż czosnek i miód wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz stymulują układ odpornościowy.
  4. Picie herbaty z miodem i cytryną – wystarczy zaparzyć czarną herbatę, a gdy przestygnie dodać do niej dwie łyżeczki miodu i delikatnie wymieszać. Na koniec zaleca się wkroić plasterek cytryny. Warto pamiętać, by nie dodawać miodu do wrzątku, ponieważ to sprawi, że herbata stanie się mętna, a miód straci swoje właściwości lecznicze.
  5. Stosowanie kąpieli – gorączka może zostać zbita także na skutek kąpieli w wodzie o temperaturze niższej o około 2 stopnie Celsjusza od temperatury ciała. Należy tylko pamiętać, aby w wodzie zanurzać się powoli, co pozwala uchronić organizm przed szybką reakcją zwiększającą przepływ krwi, w konsekwencji czego pojawia się skutek odwrotny niż oczekiwany – wzrost temperatury.
  6. Aplikowanie zimnych okładów na czoło i kark – mogą to być po prostu mokre ręczniki lub okłady z lodu, choć te drugie mogą być kładzione bezpośrednio na skórę, to woreczek z lodem powinno się owinąć w ściereczkę.
  7. Przyłożenie cebuli lub surowego ziemniaka na czoło – jedyne co wystarczy zrobić, to przyłożyć je na kilka minut.