Jaskra – co warto o niej wiedzieć?

Jaskra – co warto o niej wiedzieć?

21 stycznia, 2022 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Jaskra to grupa kilku chorób oczu, które nieleczone powodują stopniową degradację nerwu wzrokowego. Skutkiem niszczenia nerwu jest zmniejszanie się pola widzenia i tzw. widzenie lunetowe, które bywa przez pacjentów określane „widzeniem jak przez dziurkę od klucza”. W zaawansowanej fazie choroba prowadzi co całkowitej ślepoty. Niestety objawy jaskry bywają bardzo dyskretne, pacjenci ignorują je latami, w których czasie choroba postępuje. Sprawdź, co warto wiedzieć o jaskrze i jak zapobiegać jej powikłaniom.

Kto choruje na jaskrę? Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka!

Liczba chorych z jaskrą nie jest dokładnie znana, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że choroba w 2020 roku będzie dotyczyła niemalże 80 milionów osób. W grupie ryzyka są głównie osoby z obciążeniem genetycznym, w rodzinie, których występowały przypadki jaskry. Ta choroba oczu zwykle dotyka osób po 35 roku życia, bywa jednak że atakuje młodszych pacjentów. Jak wcześniej wspomniano choroba może przez wiele lat przebiegać skąpoobjawowo, lekarze mówią o tym, że nawet 50% chorych nie wie o swojej dolegliwości. Do najczęstszych czynników ryzyka rozwoju „złodzieja wzroku” (jak bywa nazywana jaskra) należą:
• czynniki genetyczne;
• współistniejące wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność;
• choroby przewlekłe – nadciśnienie, cukrzyca, hipercholesterolemia;
• przewlekły stres;
• wiek powyżej 35 lat;
• cienka rogówka;
• urazy i uszkodzenia oczu;
• zaburzenia krążenia;
• leki.

Jaskra z otwartym i zamkniętym kątem

Jak wcześniej wspomniano, mianem jaskry określa się grupę chorób, najczęściej wyróżnia się dwa typy jaskry, które różnią się od siebie przyczyną utrudnionego odpływu cieczy wodnistej z oka. Jaskra z otwartym kątem występuje u większości chorych. Zwykle bezpośrednią przyczyną choroby jest zamknięcie otworków beleczkowania. Jaskra z zamkniętym kątem wywołana jest nieprawidłową budową oka. Dotyczy mniejszej grupy chorych bo około 15%. Ciecz wodnista u chorych z jaskrą z zamkniętym kątem nie jest odprowadzana prawidłowo, ponieważ kąt przesączania jest zbyt wąski. Niewielka grupa chorych dotknięta jest jaskrą wtórną, która powstaje na skutek zrostów, bloków lub zatorów powstałych z fragmentów złuszczonej torebki soczewki lub barwników. U dzieci najczęściej diagnozowana jest wrodzona postać jaskry .

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Nie lekceważ niepokojących objawów ani zwężającego się pola widzenia. Pamiętaj o tym, by prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o wykonywanie badań profilaktycznych i nie zaniedbywać leczenia chorób przewlekłych. Regularne wizyty u okulisty i odpowiednia korekcja wad wzroku również pozwolą uchronić się przed przykrymi konsekwencjami choroby.