Dlaczego grypa może być niebezpieczna?
12 lutego, 2021Grypa to powszechnie występująca choroba zakaźna. Bardzo często mylona jest ze zwykłym przeziębieniem. Jednak ona w przeciwieństwie do przeziębienia może przynieść bardzo poważne powikłania. Do czego dokładnie może doprowadzić ta choroba?
Skąd się bierze grypa?
Grypa jest chorobą wywoływaną przez wirusy. Dokładnie chodzi o wirus A, B i C. Wirus A jest odpowiedzialny za najgroźniejszą z odmian grypy. Wirusy B i C powodują grypę niewiele cięższą od przeziębienia i z podobnymi do niego objawami. Występują one jednak bardzo rzadko.
W momencie zarażenia wirusy osiedlają się w drogach oddechowych, atakując nos, gardło, tchawicę, a nawet oskrzela. Następuje proces rozmnażania. Etap ten zwykle trwa około 5 godzin. Przez ten czas zniszczone zostają nabłonki, które stają się podatne na ataki drobnoustrojów. W tym momencie może dojść do zakażenia pneumokokami lub gronkowcem, co jest podstawą do rozwoju infekcji bakteryjnej. Ten etap jest najcięższy, ponieważ pojawia się osłabienie i gorączka, która może przekroczyć 39°C.
Objawami grypy, które są mylące i często przypominają przeziębienie, są ból i drapanie gardła, chrypka, kaszel, katar, senność oraz brak apetytu. Przy grypie dodatkowo oprócz gorączki występują bóle mięśni oraz ucisk w klatce piersiowej.
Groźne konsekwencje grypy
Nieleczona grypa prowadzi do groźnych powikłań. Najbardziej narażone są na nie osoby o obniżonej odporności, w tym kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. Choroby będące konsekwencjami nieleczonej grypy mogą skutkować trwałym pogorszeniem stanu zdrowia.
Zapalenie zatok. Jest to najczęściej występujące powikłanie po grypie. Charakteryzuje się bólem w okolicy czoła oraz nosa. Czasami dochodzi podwyższona temperatura. Chore zatoki mogą dokuczać przez kilka miesięcy. Zdarza się, że konieczne jest podanie antybiotyku.
Zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zapalenie oskrzeli jest najczęściej występującym powikłaniem po grypie. Nie jest groźne, może jednak doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc. Choroba ta powstaje wskutek zaatakowania osłabionego układu oddechowego przez bakterie. Charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli jest szczekający kaszel. Pojawienie się duszności oraz ból w klatce piersiowej może świadczyć o zapaleniu płuc.
Zapalnie ucha. Bardzo uciążliwy ból ucha, zwłaszcza przy dotykaniu, świadczy o tym, że wewnątrz rozwinął się stan zapalny. Jedynym ratunkiem jest wówczas podanie antybiotyku. Zapaleniu ucha środkowego towarzyszy zwykle bardzo wysoka gorączka oraz problemy ze słuchem.
Zapalenie mięśnia sercowego. Jest to najgroźniejsze wśród powikłań, które niesie ze sobą grypa. Powikłania kardiologiczne wymagają zwykle pobytu w szpitalu. Objawy tego schorzenia mogą długo pozostawać w ukryciu. Charakterystyczne są zaburzenia pracy serca oraz częste przemęczenia. W najgorszym przypadku może dojść do zatrzymania pracy tego narządu, a w konsekwencji do śmierci.