Dlaczego warto robić inhalacje w trakcie przeziębienia?

Dlaczego warto robić inhalacje w trakcie przeziębienia?

5 sierpnia, 2021 Wyłączono przez wszystko o zdrowiu

Niezależnie od pory roku, możesz się przeziębić. Jednym z najbardziej uciążliwych i uporczywych objawów przeziębienia jest zatkany nos. Niedrożność nosa skutkuje spadkiem samopoczucia, zmęczeniem, sennością, wysuszonym gardłem, skórą twarzy i podrażnieniem śluzówek. U części pacjentów na skutek częstego wydmuchiwania nosa mogą pojawić się krwawienia z nosa. Jak ulżyć sobie w czasie kataru, zmniejszyć objawy choroby oraz przyspieszyć proces zdrowienia? Leki dostępne bez recepty, domowe sposoby oraz inhalacje pomogą szybko wrócić do zdrowia. 

Inhalacje w czasie przeziębienia – doraźna ulga i szybsze zdrowienie

Dzięki inhalacjom wielu pacjentów odczuwa natychmiastową ulgę. Inhalacje są szczególnie polecane osobom, które chorują na przewlekłe nieżyty dróg oddechowych oraz małym dzieciom, które nie potrafią usunąć wydzieliny z nosa i dla których katar może być szczególnie męczący. 

Inhalacja polega na wdychaniu rozproszonych w drobną mgłę drobinek wody. Woda używana podczas inhalacji może być solankowa, czysta przefiltrowana lub wzbogacona lekami, olejkami eterycznymi i wyciągami z ziół. Działanie inhalacji polega na nawilżaniu śluzówki nosa i utrzymywaniu jej w dobrej kondycji, jednocześnie woda wzbogacona wyciągami z ziół i olejkami eterycznymi np. eukaliptusowym, mentolowym, lawendowym działają udrażniająco na nos i obkurczająco, w wyniku tego chory odczuwa ulgę i zmniejszenie ilości wydzieliny na kilka godzin.

W przypadku poważnych chorób i problemów np. astmy inhalacje pozwalają na precyzyjne i bezpieczne aplikowanie leków do układu oddechowego. 

Domowe inhalacje

Na rynku jest szeroki wybór profesjonalnych i półprofesjonalnych inhalatorów. Jeśli chorujesz przewlekle lub masz wiele dzieci pod opieką możesz rozważyć zakup profesjonalnego inhalatora. Inhalatory elektryczne rozpylają bardzo drobne krople wody, jednocześnie zachowując ją w niskiej temperaturze co dla wielu pacjentów jest bardzo komfortowe. 

Jeśli zamierzasz korzystać z inhalatora bardzo okazyjnie być może odpowiednim rozwiązaniem będą inhalacje domowe. Wystarczy miska z gorącą wodą, olejki eteryczne (tymiankowy, miętowy, lawendowy, pichtowy, sosnowy czy z drzewa herbacianego) oraz ręcznik do nakrycia głowy. Podczas inhalacji uważaj na gorącą wodę, trzymanie głowy zbyt blisko powierzchni wody grozi poparzeniem.